Yurtdışında Yaşamamın Avantajları ve Dezavantajları

#England #London #Tower Bridge #Yurt dışı #yaşam #vize #Ankara anlaşması #visa #travel

Türkiye’mizde hayat şartlarının zorlaşması ,eğitim alanında kendini geliştirmek isteyen genç nüfusun artması ,ekonomik ve sosyal hayatlarına sınıf atlatmak isteyen insanların artması , Türkiye’den imkanı daha çok olan ülkelere doğru göç etmek isteyen düşünceleri her gecen sene artırıyor . Yurdumuzda eğitim alanında kariyer yapan Türk vatandaşlarımız yurtdışında iş bulmanın fırsatını kolluyor ve bu fırsatı yakaladığı anda ailesi ile birlikte yurtdışına taşınıyor.
Bulunduğu konumdan memnun olmayan fakat yurt dışına yerleşme ve yaşama imkanı olmayan çevrenizdeki çoğu insandan siz yurtdışına yerleştiğiniz zaman ‘’ iyi ki gittiniz ‘’ ‘’tam zamanında gittiniz ‘’ gibi söylemleri bolca duyarsınız. Gerçekten yurtdışında yaşamak iyi bir fikirmi ? Hayatımıza nasıl artılar katar şimdi onu inceliyoruz.Yurtdışında yaşamanın avantajları ve dezavantajları elbetteki yaşanan ülkeye göre farklılık gösteriyor ancak daha sosyal bir hayat yaşamak amacıyla göç edilen ülkelerde yaşanan zorluklar da güzellikler de pek çok noktada kesişiyor.

YURTDIŞINDA YAŞAMANIN AVANTAJLARI ;

Sosyal hayat ;

Yurt dışına yerleştiniz’de hayatınıza katılacak en büyük yenilik renkli sosyal hayat.Artık gönül rahatlığı ile aileniz’le birlikte bir çok etkinlik yapabileceksiniz.Sosyal hayatınız için ayıracak bolca vaktiniz olacak ve pek çok etkinlik bedava olacak.Hafta sonu futbol maçına eşinizle çocuğunuzla rahatlıkla gidebilecek oturduğunuz yerden küfürsüz maç izleyebileceksiniz .Pazar günü tiyatro,sinema,piknik yada çocuklarınızın okul etkinliklerinde vakit geçirebileceksiniz .Gündüz veya gece kulaklığınızı takıp müzik eşliğinde yürüyüş yapabileceksiniz.

Ekonomik güç :

Yurt dışında işsiz olsanız bile devlet size kimseye muhtaç olmayacak kadar imkan sağlıyor .Ev kirası , çocuk bakımı veya yaşam maliyeti için yardımlarda bulunuyor. Hasta iseniz yardım koşulları daha’da artıyor kimseye ihtiyacınız olmuyor. Çalışıyorsanız asgari ücret olarak hakkınızı alırsınız. Çalışma şartları daha kolaydır sosyal haklarınız çok fazladır hayat güzeldir 😀

Toplu taşıma sistemi ;

Yurt dışında toplu taşıma sistemleri Türkiye’ye kıyasla oldukça gelişmişdir, işten eve, evden işe, okuldan eve, evden okula metro vb sistemlerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
İnsan hakları ;
Yurtdışında kim ne derse desin insan olduğunuzun farkına varıyorsunuz ,bakmayın 3 veya 5 kişinin ırkçılık var dediğine zaten devlet işleri olsun bürokrasi olsun yabancı kökenli insanların elinde,artık her şey değişti küçük olayların haricinde insanlar rahat yaşıyor. Hastaneden ,bankadan ,belediyeden yada işinizin olduğu bir kurumdan randevu alırken devlet bakanı ile aynı sınıftasınız adamcılık toprakçılık particilik yurt dışında yok .Her konuda fikir belirtme ve yorum yapma özgürlüğünüz var.

Hoşgörü ;

Türkiye’de yaşam şartlarının zorluğunun katkısıyla insanlar gitgide mutsuzlaşmış durumda. İnsanlar birbirine karşı oldukça saygısız, anlayışsızlık had safhada. Böyle bir ortamdan çıkıp yurt dışına yerleştikten sonra insanların birbirlerine yol vermeleri, tanımadığı insanlarla bile selamlaşmaları, sohbete başlamaları, birbirine gösterdikleri saygıyı görünce insanın çok hoşuna gidiyor, medeniyet bulaşıcı, bir süre sonra aynı davranış şekli sizin için de günlük bir hal alıyor.

Eğitim sistemi ;

Yurt dışına taşınmanın belki de en önemli sebebi çocuklarımızın iyi bir eğitim almalarını sağlayarak onların geleceklerini garantiye almak isteğidir. Türkiye’de iyi eğitimin ancak özel okullarda veriliyor olması, özel okul ücretlerinin çok yüksek olması, son dönemde sınav sisteminin sürekli değiştiriliyor olmasının bu parayı verebilenlerin dahi geleceğe endişe ile bakıyor olması yurtdışına taşınma oranlarının günbegün artmasını sağlıyor. Yurt dışına yerleştiğiniz zaman devlet okullarında da iyi bir eğitim almak mümkün oluyor.

Vatandaşlık ;

Yurtdışında yaşamanın en büyük avantajlarından biri yaşadığın ülkenin vatandaşı olabilmek, yabancı bir ülkenin pasaportunu almak geleceğe daha güvenli bakmak. Çocuklarımıza yaşam özgürlüğü vermek…

Yurt dışında yaşamanın dezavantajları ;

İki ülke arasında yaşanan kültür farkı (uyum sağlanınca zamanla geçiyor)
Aile ,akraba,arkadaş ve vatan özlemi (gidilen tatiller ve sosyal ağlar ile biraz azalıyor)
İlk zamanlar yaşanabilecek dil sorunu (bedava kurslar ve kendinize inançla çözülür)
Çocuklarımızın Türkçeye ve kültürümüze yabancılaşması (aile içinde çözülebilir)
Tatbiki yukarıda bahsettiğimiz dezavantajlar sabırla , inançla ve aile içindeki dayanışma ile kısa sürede sizin için avantaja dönebilir.Bakmayın yurt dışında yaşayan insanların yaşadığı ülkeler hakkında kötü konuştuklarına neticede kimse geri dönmüyor çünkü tek gerçek yurt dışı her koşulda yaşam standarttı yüksek olmasıdır .
Bu konuda soru ve yorumlarınızı lütfen bize yollayınız.
Sosyal ağlarımızı beğenmeyi ve takip etmeyi unutmayınız.
https://travelhane.com

“Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.”

Reklamlar

Yurtdışında Yaşamamın Avantajları ve Dezavantajları” için 17 yorum

Kendininkini ekle

  1. Günümüz şartları ile zor olsada kesinlikle yapabilenler için güzel bilgiler içeriyor. Teşekkürler bilgiler için

    Beğen

  2. İyi yaşamak için acele etmek lazım ve şunu bilelim ki her yeni gün, başlı başına bir hayattır 😀

    Beğen

  3. Dünyanın en zor hissi; kendini ait hissetmediğin bir yerde bulunma zorunluluğudur. Demiş büyük üstad 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: