Londra ‘da Ulaşım

#Londra #İngiltere #vize #tatil #Tower bridge #seyahat #ulaşım #gezi #tren #metro #nehir #Londonbridge #tatil #London #Transport #England #blacktaxi #Bus #travel #train #underground #Dlr #tube #Tfl #station #riverbus #uber #minicab

Londra’da ulaşım ;

Londra kalabalık bir şehir olmasına karşın nüfusun çoğunluğu toplu taşımayı tercih ettiği için bir yerden bir yere seyahat etmek çok kolay ve sorunsuzdur… İngiltere’de ulaşım tüm şehirlerde kolaydır. Toplu taşımayla gidemeyeceğiniz yer yok gibi desem yeridir. İlk olarak metroyla başlayalım.

Londra metrosu nasıl kullanılır?
Londra’nın ulaşım yükünü metro karşılıyor.İngiltere’de (Tube) deniyor.Çok kısa aralıklarda metro durakları vardır.İngilizler için metro çok önemli eğer metro çalışanları greve giderse ulaşım durma noktasına geliyor..
Londra metrosu dünyanın en eski yeraltı ulaşım sistemidirr .Bu konu ile ilgili bilgiyi https://tr.wikipedia.org/wiki/Londra_metrosu bu linkte okuyabilirsiniz.
Şimdi Londra metrosu nasıl kullanılır önce onu bi’ çözelim.İlk önce gireceğiniz herhangi bir metro istasyonu girişinde veya size yardımcı olacak (İnformation desk)’den metro haritası (Tube map) alıyorsunuz.Haritayı bu linkte https://tfl.gov.uk/maps/track/tube inceleyebilirsiniz .

Metro haritası (Tube map) baştan çok karışık gelebilir fakat istasyon girişlerindeki görevlilerden yardım istemekten çekinmeyin çok nazikler ve profesyonel davranıyorlar sizi anlamak ve yardımcı olmayı çok iyi beceriyorlar.İstasyon girişlerinde tren yönündeki durakları yazan tabelalar işinize yarıyabilir artı telefon uygulamalarını kullanabilirsiniz.
Şimdi burada metroyla ilgili bilmemiz gereken bazı önemli şeyler var. Öncelikle, Londra’da “Zone” yani, bölge sistemi var. Şehri halkalar şeklinde bölgelere ayırmışlar. Metro haritasında en içteki halka Zone 1 oluyor.Metro bileti zone bölgelerine göre ücretlendiriliyor.Trenin içinde durak listesinden veya elinizdeki haritadan gideceğiniz durağın hangi zone sınıfında olduğunu öğrenebilirsiniz.
Turistik amaçla gideceksiniz, muhtemelen Zone 1 ve Zone 2’nin ötesine gitmezsiniz. Zone 1 içerisinde birçok durak birbirine çok yakın. İsterseniz buraları yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz
Londra metrosunu kullanmak için biletleri resimde gördüğünüz bilet makinelerinden ya da gişelerden alabilirsiniz. Bilet makinelerinde Türkçe dil seçeneği var, isterseniz kullanabilirsiniz. Farklı ödeme seçenekleri ve kart tipleri var.

Fiyatlar dönem dönem değişebiliyor. Bu yüzden gitmeden https://tfl.gov.uk/campaign/new-fares bu siteden güncel fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.
Travelcard: Kağıt şeklinde olan bu biletlerin günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere seçenekleri var. Tek seferde parayı ödüyorsunuz, aldığınız süre boyunca metroya, otobüse sınırsız biniyorsunuz.
Oyster Card: İstanbul Kart ya da Ankara Kart gibi düşünün. Bu da Londra Kart oluyor işte. Oyster Card’ı da Travelcard gibi bilet makinelerinden ya da gişelerden alabilirsiniz.

Boş kartın fiyatı 3 pound. İçine para yükleniyor. Yüklediğiniz kadarı gezdikçe harcanıyor. (Buna “Pay as you go” seçeneği deniyor ve kartı aldığınızda bu şekilde otomatik olarak geliyor.) Oyster Card’da seyahat edeceğiniz Zone’ları seçmiyorsunuz. İçerisine paranızı yüklüyorsunuz ve gittiğiniz mesafe kadar ödüyorsunuz.
Bilet fiyatları pahalı gelebilir .Kendimizi gezdiğimiz güzel yerlerle avutuyoruz ve inanın ki değiyor! Ama Oyster Card’da iki tane güzel olay var.
Birincisi gezinizin sonunda kartta para arttıysa kart ücreti dahil artan parayı geri alabiliyorsunuz. İkincisi de yukarıda dediğim gibi, gün içinde seyahat ettiğiniz Zone’lar arası belli bir fiyatlandırmadan sonra (yani yaklaşık 3 binişten sonra falan) kartınızdan daha fazla harcamıyor.
Londra Otobüsleri Nasıl Kullanılır?
Londra içinde ulaşımın bir diğer yolu otobüsler. Londra otobüsleri büyük oranda çift katlı

Kullanış başına 1.50 pound. Metro için kullanılan kartlar (Oyster card, Travelcard vs.) otobüsler için de geçerli. Örneğin bir haftalık Londra’ya gidiyorsanız, haftalık Travelcard alıp istediğiniz toplu taşımada istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.Güncel bilgi için lütfen https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares/bus-and-tram bu linki inceleyin .
DLR: Açık adı “Docklands Light Railway” olan bu trenler sürücüsüz. Otomatik yani. Turistik yerlerden Greenwich dışında (Cutty Sark durağı) fazla geçmiyor. Bu trenlerde de yine Oyster Card ya da Travelcard kullanarak seyahat edebilirsiniz.

Taksi: Siyah taksiler sevimli ve filmlerden fırlamış gibi gözüküyor gözünüze .Taksiye binmeden önce gideceğiniz yeri söyleyince şoför size ortalama bir fiyat vermektedir şoförün yanılma payı çok azdır.

Bisiklet: Londra’da kiralık bisiklet ile dolaşmak iyi bir alternatiftir bisiklete ait yol vardır ve araç sürücüleri saygılı davranır.Kiralama fiyat bilgisi için lütfen bu linki kontrol ediniz https://tfl.gov.uk/modes/cycling/santander-cycles

Londra’da trafiğe takılmadan gideceğiniz yere nehirdeki tekneleri kullanarak gidebilirsiniz. Bu seçenek için lütfen https://tfl.gov.uk/travel-information/stations-stops-and-piers/ bu linki inceleyin.
Yazıyı okuduktan sonra Londra’nın ulaşım sistemini oturtmuş bir şehir olduğunu göreceksiniz.
Bu konuda yorumunuz ve sorularınız varsa lütfen yazının altından bize ulaşınız.Lütfen sosyal ağlardan bizi takip ediniz.Hayallerinize bir adım daha yaklaşmanız umuduyla….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: