Ankara Anlaşması.

#Ankaraanlaşması #Londra #İngiltere #vize #İngilizvatandaşlığı #oturum #sermaye #dil okulu #yaşam

Ankara anlaşması,

Bu gün sizlere Ankara anlaşmasını anlatacağım. Son zamanlarda yaşamlarını yurt dışında devam ettirmek isteyen vatandaşlarımız şartları kendine uyan vize türlerini deniyor. Bu vize türleri içinde olan Ankara anlaşmasını eğer doğru başvuru hazırlanırsa sonu İngiliz vatandaşlığına uzanabilen bir başvuru şeklidir. İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın (Home Office) Ankara anlaşması kapsamında iş kurmak üzere ülkeye gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen süresiz oturum izninin koşullarını 16 Mart 2018’de değiştirmesi gözleri tekrar bu vize türüne çevirdi. En önemli değişiklik süresiz oturum başvurusu süresinde yaşandı. Artık bu vize kapsamındakiler 5 yıl değil 6 yıl sonunda İngiliz pasaportuna başvurabilecek. Peki, Ankara Anlaşması nedir? Kimler, nasıl başvuru yapabilir? Sermaye limiti ve eğitim şartı var mı?

1- Ankara Anlaşması nedir?

Ankara Anlaşması (ECAA) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İngiltere tarafından verilen iş kurma izni vizesidir. Türk vatandaşları bu anlaşmayla serbest meslek vizesi başvurusunda bulunarak İngiltere’de ticaret yapma ve yerleşim hakkı elde edebilir.

2. Kimler başvurabilir? Hangi meslekler olabilir?

İngiltere’de iş kurmak veya kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış; yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan tüm Türk vatandaşları başvurabilir. Bu vize türünde İngiltere’de bulunan kişilerin iş yeri açma veya işçi çalıştırma zorunluluğu yok. Kişi eğitimini aldığı ya da meslek edindiği iş ile ilgili alanda tek başına da çalışabilir. Sermaye limiti, İngilizce bilme veya mesleki eğitim şartı bulunmuyor. Ancak başvuran kişinin sektöre bağlı olarak bu iş yapabilecek donanıma sahip olduğunu göstermesi gerekiyor. Özel izin gerektiren avukatlık veya doktorluk gibi meslekler için ise bu tür işleri düzenleyen kurumlardan (örneğin tabibler veya mimarlar odası) izin almak gerekir. Ankara Anlaşması’na her iş dalında başvuru yapılabilir: Restoran, mağaza, market, kafe, eğitim danışmanlığı, pazarlama ofisi açabileceği gibi şoför, temizlikçi, berber, serbest gazeteci, tercüman, boyacı, fotoğrafçı gibi çok değişik sektörlerde tek kişilik işler de kurabilir.
Bu vize türü ile İngiltere’de bulunanların kadrolu bir işte çalışması ise kesinlikle yasak. Bir iş insanı olarak farklı müşterilere iş yapmak gerekiyor. Ancak süresiz oturum aldıktan sonra bu sınırlama ortadan kalkıyor.

3. Başvuru süreci nasıl işliyor?

Türkiye, İngiltere veya dünyanın herhangi bir yerindeki İngiliz konsolosluğundan bu vize türüne başvuru yapılabiliyor. İngiltere vizeleri ücretli ve pahalı olmasına rağmen bu vizeye başvurular ücretsiz. Başvurusu olumlu sonuçlananların bir ay içinde İngiltere’ye gelerek bir yıllık oturum kartlarını almaları ve işlerini kurmaya başvurmaları gerekiyor. Bir yıl boyunca iş yaparak kendi yaşam masraflarını karşılayabilecek kadar para kazananlar uzatma başvurusu yapabiliyor. Bir yıl boyunca kazanılacak para için bir limit bulunmuyor. Kişinin kurduğu iş ile konaklama, gıda, ulaşım ve diğer yaşam masraflarını karşılayabilmesi ve bunu belgelendirebilmesi gerekiyor. Bu miktar bekar, aile ve çocuk sayısına göre değişebiliyor.

4- Eş ve çocuklar İngiltere’ye götürebilir mi?

Ankara Anlaşma vizesi alanlar eş ve çocuklarını da vize alma koşuluyla İngiltere’ye götürebilir. Eş ve çocuklara da aynı süre ile vize verilir. İngiltere’ye yerleşip iş kurduktan sonra da eş ve çocuklar için başvuru yapılabilir. Uzatma başvurularında esas olan kurduğunuz işten kazancınızla ailenizin geçimini sağlayıp sağlayamadığınıza bakılır. Ankara Anlaşması ile iş kuran kişinin eşi ise istediği işte kadrolu çalışma hakkında sahip olur. Çocukları devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilir.

5. Yeni Yasada Neler Değişti?

• Süresiz oturuma başvuru süresi 4 yıldan 5 yıla çıktı
• İngiliz vatandaşlığına başvuru süresi 5 yıldan 6 yıla çıktı
Daha önce olmayan yeni getirilen şartlar:
• 1 yıl içinde 180 günden fazla İngiltere dışında bulunmama
• İngilizce yeterlilik sınavı
• Sosyal yaşama adapte olup olmamayı ölçen vatandaşlık testi
• Süresiz oturuma başvuracaklardan kişi başı 2389 Pound ücret

6- İngiltere vatandaşlığı mümkün mü?

Bu vize türü ile İngiliz vatandaşlığı edinmek mümkün. Hatta İngiliz pasaportu alabilmek diğer vize türlerine göre daha kolay olarak yorumlanıyor. Ancak vatandaşlığa başvurma süresi 16 Mart 2018 tarihinde değişti. Artık İngiltere’ye yerleştikten 6 yıl sonra vatandaşlığa başvurmak mümkün. Bu süre 16 Mart 2018’e kadar 5 yıl idi.
Bu anlaşma ile İngiltere’ye giriş yapan kişilere başlangıçta 1 yıl vize veriliyor. İşlerinde başarılı olanlara devamında 3 yıl uzatma veriliyor. Yeni uygulama ile bu 3 yılın sonunda da işlerini başarılı şekilde sürdürüp yaşam masraflarını karşılayanlara tekrar uzatma veriliyor. Bu vize ile ülkede 5 yıl iş yaptıktan sonra süresiz oturum (kalıcı oturum) başvurusu yapılıyor. Süresiz oturumdan 1 yıl sonra ise vatandaşlık başvurusu yapılabiliyor.
Süresiz oturum hakkı elde eden kişilerin sadece kendi işini yapma zorunluğu ortadan kalkıyor. Kişi başka bir işte veya hem kendi işinde hem de başka bir işte kadrolu çalışma hakkını elde eder.Burada önemli olan dosyanızı hazırlıyacak danışman firmanın tecrübeli olmaları ve yürüdüğünüz bu zorlu yolda her zaman yanınızda olması.

Herkese bol şans’lar diliyorum.Bu konu hakkında yorum ve sorularınızı lütfen yazının altında yorum bölümünde yazınız.

Reklamlar

Ankara Anlaşması.” için 17 yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: