Ingiltere Vizesi Nasıl Alınır?

1.İngiltere Vizesi Kimler İçin Zorunlu?
2.İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?
3.İngiltere Vizesi İçin Gerekli Başvuru Evrakları.
4.İngiltere Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?
5.Ülkeye Girişte Karşılaşabileceğimiz Durumlar.

Birleşik Krallık Schengen bölgesine dahil değil; yani Avrupa’da olmasına rağmen Schengen vizesi ile seyahat edemediğimiz ülkelerden biri. Bu nedenle oradaki herhangi bir şehre seyahat edebilmemiz için Birleşik Krallık vizesi almamız gerekiyor.
Evrak listesini eksiksiz ve doğru hazırladığınız zaman kolaylıkla alınabilen bir vize türüdür Birleşik Krallık vizesi.
Vize başvurusundan sonra cevap verilme süresini maksimum 3 hafta olarak söylüyorlar.(sezon yoğunluğuna göre daha erken olabilir)

1.İngiltere Vizesi Kimler İçin Zorunlu?

Seyahat amacınız ister turistik, ister eğitim, ister iş olsun ve kaç günlük olursa olsun bu vize ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için zorunlu…
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yeşil pasaport da dahil olmak üzere, tüm pasaportlar için vize isteniyor

2.İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere turist vizesi için gerekli olan evrakları yazacağım. Ama başka nedenlerle gidecekseniz ve gerekli vize evraklarını öğrenmek isterseniz (İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere evlilik vizesi gibi), sorabilirsiniz yardımcı olurum.
2018 İngiltere standart ziyaretçi vizesi başvuru ücretleri:

2018 yılında 6 aylık İngiltere vize başvuru ücreti 126 USD Doları
2 yıllık İngiltere turist vizesi başvuru ücreti 474 USD Doları
5 yıllık İngiltere turist vizesi başvuru ücreti 862 USD Doları
10 yıllık İngiltere vizesi başvuru ücreti 1081 USD Doları

Tabii vize kaç yıllık olursa olsun kalabileceğimiz maksimum süre toplamda 6 ay. Aile ziyaretçi vize türü’de standart ziyaretçi vize başvurusu altında birleştirildi…

İngiltere Vizesine nasıl başvurulur ? :

Başvuruya verdiğim linke girdiğinizde göreceğiniz sekmelerden Apply bölümündeki formu doldurarak başlıyoruz. ( https://www.gov.uk/apply-uk-visa ) Başvuruyu doğru ve kanıtlayabileceğiniz şekilde doldurmak çok önemli vizenin kabulü veya reddi oraya yazacağınız bilgilere bağlı.

İngiltere Vize Randevu Sitesi ( https://uk.tlscontact.com/ ) adresine girip “Register an account” bölümünden hesap açıyoruz. Daha sonra burada adım adım bilgileri eksiksiz dolduruyoruz ve daha sonra “Book appointment” bölümünden randevumuzu alıp, vize başvuru ücretini ödüyoruz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ücreti ödediğimizi ve randevu aldığımızı gösterir çıktıyı alıp götüreceğimiz evrakların içine ekliyoruz. İngiltere vizesi randevu alma işlemi bu şekilde yapılıyor.
Mail adresimize gelecek olan GWF ile başlıyan başvuru numarasını kaydediyoruz. Bu numarayı daha sonra İngiltere vizesi sorgulama için kullanacağız.

3.İngiltere vizesi için gerekli başvuru evrakları (Standart ziyaretçi vizesi)

İstenen evraklar da aslında standart vize evrakları. Yani kalacağımız sürenin sonunda İngiltere’den ayrılacağımızı ve orada bulunduğumuz süre boyunca giderlerimizi karşılayabileceğimizi (veya başka biri tarafından karşılanacağını) kanıtlamamız gerekiyor.

İngiltere Vizesi için gerekli evraklar:

-En az 6 ay geçerli pasaport, (varsa eski pasaportlarınız)
-Siteden indirip doldurduğunuz form,
-Randevuyu aldığınızı ve başvuru ücretini ödediğinizi gösteren belge,
-Varsa daha önceki seyahatlerinizi gösteren pasaport sayfalarının fotokopileri,
-Seyahat sağlık sigortası (Fiyatı oldukça uygun, yaptırdığınız yere göre değişse de 20-30 lira civarı olması lazım. Bankalardan bile halledebiliyorsunuz.)
-Kalacağınız yeri gösterir belge (otelde konaklayacaksanız otel konfirmasyonu, bir arkadaşınızda kalacaksanız evin adresi ve belki orada kalacağınıza dair İngiltere Konsolosluğuna ya da İngiltere Büyükelçiliğine hitaben bir dilekçe de eklenebilir.)
-İngiltere’de kalan akrabanız falan varsa isterseniz davetiye mektubu alabilirsiniz,
-Gidiş-dönüş uçak biletleri,
Son 6 aylık banka hesap hareketlerini gösteren hesap dökümü ve hesabınızda kalacağınız süredeki masraflarınızı karşılamaya yetecek kadar para,(USD veya Euro cinsinden de olabilir, TL olmak zorunda değil.)
-Masraflarınızı başkası karşılayacaksa karşılayacak kişinin hesap dökümü ve bankadaki göstereceği mali durumu,
-Mesleki durumunuzu belgeleyen evraklar. (Öğrenci iseniz öğrenci belgesi, çalışıyorsanız SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, çalıştığınız yerin antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve ıslak imzalı orada çalıştığınıza dair, maaşınızı ve pozisyonunuzu belirten dilekçe, son 3 aylık maaş bordronuz, şirketin ticari sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası gereklidir. İşyeri sahibiyseniz bunlara ek olarak şirket mali durumunu gösteren belgeler de eklenmelidir.)
-Nüfus kayıt örneği,
-Tüm evrakların İngilizce olması ya da yanına İngilizce tercümelerinin eklenmesi gereklidir. Dediğim gibi her ne kadar evrak toplamak insanı gitmekten soğutsa da eksiksiz verirseniz hiçbir sorun yaşamazsınız.
-İngiltere Vize Başvuru Merkezi , Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi adına faaliyet gösteren bir ticari şirket olan TLScontact tarafından işletilmektedir. İngiliz Büyükelçiliği ve TLScontact’ın vize değerlendirme ve karar süreçlerinde hiçbir rolü ya da etkisi bulunmamaktadır.
-Ankara’daki İngiltere vize başvuru merkezi olan TLScontact, Sheraton Otel’in hemen arkasında. İstanbul İngiltere vize başvuru merkezi Profilo AVM Mecidiyeköy’de, İzmir’deki Kıbrıs Şehitleri Caddesindedir.
Evrakları yetkili kişiye veriyoruz ve daha sonra biometrik fotoğrafımızı çekiyorlar, parmak izimizi alıyorlar ve yukarıda bir tane kamera var ona biraz bakmamızı istiyorlar.

4.İngiltere Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere vize başvurusunu tamamladıktan sonra, başvurunun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için ilk önce TLScontact’ın sitesi üzerinden “Register” ile kayıt oluyoruz. Daha sonra takibi “Log in” bölümünden yapabilirsiniz.

●Ingiltere vize takip

Burada başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını göremiyoruz. Yalnızca değerlendirmenin tamamlandığını görebiliyoruz. Sonucu pasaportu aldığımızda öğreniyoruz.
Turist vizesi hakkında bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri de bu vizeyi alınca çalışma izni de almış olmuyoruz. Yani turist vizesiyle gidip orada çalışmak illegal. İngiltere çalışma vizesi konusunu başka bir yazıda ele alabiliriz.

5.Birleşik Krallığa giriş yaparken ;

Landing Card doldurmanız lazım. Uçakta veya Birleşik Krallık pasaport kontrol sırasında bu karta sahip olabilirsiniz.Bu formun üzerinde kişisel bilgilerinizin yanı sıra İngiltere’de kalacağınız adresi ve süreyi, bir de uçağın kalktığı havalimanını ve uçuş numaranızı yazıp imzalamanız gerekiyor. Merak etmeyin her şey formda açıkça yazılmış. Landing Card örneğini aşağıda görebilirsiniz

●Landing Card
Pasaport memuruna pasaportunuzu ve doldurduğunuz Landing kartı veriyorsunuz. What is the purpose of your visit (Ziyaretinizin amacı nedir) sorusunu soracak büyük ihtimal kısaca sebebinizi söyleyiniz telaş yapmadan. Bu arada Home Office çalışanı sizden kalacağınız yerin evraklarını.geri dönüş uçak biletinizi vs. isteyebilir, o yüzden fotokopilerini çantada bulundurmakta fayda var.Girişte parmak izinizi kontrol etmek için önündeki makinaya gösterdiği parmağınızı basmanızı istiyecek. Sonrası bavulunuzu alıp gidiceğiniz yere kullanıcağınız ulaşım seçeneğini seçmekte.İşte bu noktada alabiliyorsanız İngilterede birinden profesyonel yardım alınız.Adres aramazsınız,gezecek yerleri daha kolay bulursunuz ,lisan sorunu yaşamazsınız.Az olan zamanınızı keyifle dolu dolu geçirirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: